Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Zanzibar 2012

Facebook Twitter

Jak si okořenit Afriku

© 2015, poslední aktualizace: 11.7.2016

<<  Krátký úvodník  >>

Zanzibar. Ostrov vonící dálkou, kořením i tajemnou exotikou už od školních let... Ano. Pamatuju se dobře. Už tehdy, před nějakými padesáti lety, mě naučili, že k Zanzibaru patří obchod s kořením stejně, jako ke slonovi chobot.
obrázek K Zanzibaru neodmyslitelně patří vůně koření
Zanzibar mi vždycky kromě koření voněl i exotikou a tehdy pro mne naprosto nedosažitelnou dálkou, na kterou v té době mohli z Čechů pomýšlet tak nanejvýš Hanzelka se Zikmundem. A pokud je mi známo, na Zanzibaru nebyli ani oni.
Tenhle můj cestopisný text je právě věnován asi týdennímu pobytu na tomhle ostrově. Návštěva Zanzibaru se nám naskytla jako varianta při plánování naší druhé cesty do Afriky, cestu do Malawi a Zambie na počátku roku 2012. Zanzibar tak přišel na konec, jako závěrečná relaxace a odpočinkový týden po předchozí africké cestě. Jako takové koření, kterým jsme si předchozí Afriku nakonec zpestřili a ochutili.
obrázek V zambijské divoké přírodě a v tamních národních parcích jsme byli několikrát i velmi blízko mých oblíbených hrochů
O Malawi a Zambii, které Zanzibaru předcházely, jsem už také svůj cestopis napsal. No a někteří jistě už víte, že ani o těchto dvou afrických zemích jsem toho nenapsal zrovna málo a že je ten text docela dlouhý. Cestopis, Zanzibaru předcházející, jsem pojmenoval "Afrika zelená, Afrika divoká" a i tenhle text si můžete na mých webových stránkách najít a přečíst.
Ve zmíněném cestopisném textu se někde brzy zpočátku, v kapitole věnované přípravě a plánování cesty do Malawi a Zambie, můžete dočíst, jak se celá tahle africká cesta narodila a mimo jiné samozřejmě i to, jak a proč se do ní připletl Zanzibar. Dozvíte se tam tedy všechny podrobnosti a informace k tomu, jak se stalo, že tenhle můj v pořadí už devátý cestopis je právě ze Zanzibaru. Je to vůbec možné? Sám se tomu teď, když jsem to spočítal a napsal, divím. Ale opravdu je tohle můj devátý cestopisný text.
Nehodlám tenhle úvod nikterak natahovat, a tak tentokrát ani nebudu lamentovat nad tím, po jaké dlouhé době jsem cestopis dokončil a kolik jsem s čím měl práce... Hlavně že je to celé konečně na světě!
obrázek Svoje notýsky jsem i na Zanzibaru pečlivě doplňoval každou volnou chvilku, třeba při čekání na večeři nebo na pivo.
Dodám tak už jen to, že stejně jako již několik mých předchozích cestopisných textů, i tenhle vznikl na základě často dosti podrobných poznámek v mých malých poznámkových sešitech, kterým by zajisté slušelo říkat třeba i deníček. A stejně jako k jiným cestopisům přidávám informaci o fotogalerii ze Zanzibaru s mnoha zanzibarskými fotografiemi, které si můžete na mých internetových stránkách najít a prohlédnout. A k mému zanzibarskému povídání si ještě můžete z mého webu stáhnout soubor všech míst ze Zanzibaru, která jsme na tomhle ostrově navštívili. V internetové aplikaci Google Earth se pak můžete na všechna ta místa v klidu podívat a prohlédnout si je dle libosti.
Tak. Myslím, že jako krátký úvod by předchozí odstavce mohly stačit. Přenesme se teď na konec cesty po Malawi a Zambii, odkud jsme nakonec odletěli do keňského Nairobi. Pokračujme tak ve vyprávění o cestě na Zanzibar a o tom, co všechno nás tam potkalo a s čím vším jsme se naopak setkali my. Tož vzhůru na Zanzibar!

>>

© Lubomír Prause, 2015
LP logo ASMAT.cz TEPNET.cz
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3