Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Thajsko a Kambodža 2008

Facebook Twitter

Za velikostí Angkor Watu

© 2009, poslední aktualizace: 9.10.2011

<<  Cíl cesty zřejmý: Angkor Wat  >>

Po cestě do Peru a Bolívie v roce 2006 jsem mohl říct, že mě i Líbě ta cesta do exotických zemí učarovala. Nedlouho potom ani jeden z nás nepochyboval o tom, že je jen otázkou času a místa, kam pojedeme příště. A tak přišel na řadu proslulý kambodžský Angkor Wat a ostatní chrámy okolo. Samozřejmě jsem o nich už leccos četl a věděl, nějaké knížky a obrázky jsem viděl. A když jsem narazil při brouzdání po internetových zdrojích na nějaké informace vztahující se k tomuhle místu, moji touhu jet do Kambodže to jen a jen posilovalo.
obrázek Překrásné zdobení angkorského chrámu Preah Khan
Angkor Wat, a koneckonců i celý chrámový komplex s okolními chrámy, se podobá Machu Picchu v tom, že jde o naprosto unikátní a neopakovatelné stavební dílo světového významu.
Z hledání v různých katalozích, zejména internetových, s kým, kudy a jak, vypadla nakonec jako nejzajímavější jedenatřicetidenní cesta s cestovní kanceláří Livingstone po třech zemích Indočíny, konkrétně po Thajsku, Kambodži, a Barmě. Byly to dvě přibližně patnáctidenní cesty, které se daly spojit tak, aby na sebe navazovaly. Právě ta druhá část, putování po pro nás tajemné a neznámé Barmě, byla nakonec rozhodující pro volbu celé cesty a cestovní kanceláře. A vůbec Barma po předcházejících politických nepokojích rozhodovala i tom, zda vůbec budeme moci někam jet a zda se naše cesta uskuteční.
Trochu víc podrobností, jak k téhle cestě došlo, a co jí přecházelo, najdete v úvodních kapitolách již zmíněného textu o Barmě, který jsem začal psát zcela fascinován touto zvláštní a téměř neznámou zemí. A tohle, tenhle text o Thajsku a Kambodži, vznikl tak, že jsem původně do cestopisu z Barmy začlenil dvě kapitoly. Jednu obecně o Thajsku i Kambodži, a druhou o Angkor Watu a dalších angkorských chrámech. Nicméně před dokončením celého textu o Barmě jsem se rozhodl, že ony dvě kapitoly odtamtud vyjmu a že vytvořím samostatný cestopisný text věnovaný Thajsku a Kambodži. A tak jsem již vytvořené odstavce rozdělil, doplnil, následně zcela zpřeházel, a rozvrhl jsem si nové kapitoly, které jsem dále dopracoval. Snažil jsem se přitom popsat některé zajímavosti a události přece jenom o něco podrobněji. A výsledek mého snažení teď právě čtete.

>>

© Lubomír Prause, 2009
LP logo ASMAT.cz TEPNET.cz
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3